Fotósként hogyan világítsunk?

nov 9, 2022 | Fotósképző

Van egy furcsa kütyü, villan és ijesztő – gondoltad magadban. Nem, a vakuzás és a világítás nem ilyen. Már magabiztosan használod a géped és optikáid, tudod, hogy mit szeretnél látni és hogyan fotózz le valamit, hogy olyan képet kapj végeredményül amit elképzeltél. Nos, akkor itt az ideje, hogy egy kicsit magasabb szintre emeld a fotós képességeidet. Mit szólnál, ha azt mondanám, hogy világítás használata által, még a fényt is te szabályzod az elkészült képeden? Jól hangzik nem igaz? 


A természetes fény nagyon jó dolog, kivéve ha nincs. Biztosan te is találkoztál már olyan szituációval mikor hiába a fényerős optika, hiába a nagy dinamikatartomány és hiába tudod az egekbe emelni a géped érzékenységét, a minőség rovására megy. Itt jön a képbe a világítás. Vannak egyszerűbb és összetettebb világítások, ebben a cikkben ezzel fogunk foglalkozni.


Először is kétféle világítás létezik, a folyamatos világítás (Pl. Folyamatos fényű ledek), illetve a villanó fény (pl. Vakuk). A fő különbség abban van, hogy míg a folyamatos fény folyamatosan egy értéked ad, addig a vakuk egy pillanatra adnak fényt.

Most biztosan azt kérdezed, mi értelme a pillanatnyi fénynek, ha folyamatosan is világíthatsz. Nos a válasz egyszerű: Mivel a vakuk csak egy pillanatra kell, hogy felvillanjanak, így sokkal nagyobb fénymennyiséget képesek adni. Két féle képpen tudod szabályozni. Egyrészt a vaku erősségétől, amit a vakuk kulcsszáma határoz meg (általában a gép vakupapucsába csúsztatható vakuk 60-as kulcsszámúak), illetve azzal, hogy mennyi ideig villanjon fel a vaku. Tehát pl 1/1-en, ami azt jelenti hogy 1 másodpercig villan a vaku, fogja a legnagyobb teljesítményét leadni. 1/128-on, pedig a másodperc 1/128-ad részéig villan, így logikusan kevesebb fényt fog adni. 

Pillanat megfagyasztása vakuval fotósként
Pillanat megfagyasztása vakuval fotósként


Ez akkor is jól jöhet, ha pl kevés fényed van, viszont szeretnéd megfagyasztani a pillanatot.
Példa: Egy sötét teremben vagy, van egy futó. A géped azt mutatja ISO 1600-on, 2.8-as rekeszértékkel, 1/40-ed kell a helyes expozícióhoz. Ez ugye azt fogja eredményezni, hogy a futód be fog mozdulni. De ha megvakuzod ez alatt az 1/40-ed másodperc alatt, 1/128-on, a futód éles lesz, mert a másodperc 1/128-ad részéig elegendő fényt fog kapni.

Máskor jól jöhet a vaku akár nappal is. A násznép háttal áll a napnak, így nem fognak hunyorogni, viszont mindenki arca sötét lesz. Ilyenkor egy vakuval meg lehet őket elölről deríteni, így a képen rajta lesz a szép háttér a nappal, illetve az arcok sem fognak bebukni, mert elölről is megfelelő mennyiségű fényt kaptak.

Ha csak a gép vakupapucsába csúsztatod a vakut, biztosan találkoztál már azzal, hogy nagyon kemény fény érkezik a vakuból, ami nem biztos, hogy beleillik a hangulatba. Itt jönnek képbe a különböző fényformálók. A legtöbb rendszervaku tetején van egy úgynevezett diffúzor és egy fehér diffúzor lap. Így ha felfelé vakuzol a fehér lapról visszavert fényt kapja meg a lefotózott személy vagy tárgy, ezzel lágyítva a fényt.

Mint említettem vannak egyszerűbb és bonyolultabb világítási eszközök. A gép vakupapucsába csúsztatható vaku egyszerűbb. De léteznek rádiós kioldók, külső vakukhoz. Így már bárhova helyezhetsz vakukat, a gép tetején lévő kioldóval el fognak villanni. Ezzel a kioldóval egyszerre akár több sebességű és erősségű vakut is elvillanthatsz. A lényeg, hogy egy rendszerbe tartozó vakucsoportokat kell használni. Itthon talán a legjobb ár-érték aránnyal rendelkező vakurendszerek a Godox rendszerek.


A külső vakukra fényformálókat helyezhetünk, ezzel lágyítva a fényüket. Esernyők, softboxok, szűkítők, színező fóliák, és még megannyi lehetőség.

Összegezve, biztosan nem tudtunk mindent belefoglalni ebbe a blogcikkbe amit a világításról tudni érdemes, de reméljük már nem félsz a vakuzástól és kicsit közelebb kerültél a világítás művészetéhez. Világítás használatával egy sokkal profibb kinézetet adhatunk a képeinknek, hiszen a mi kezünkben van az irányítás, így mi szabjuk meg a szabályokat. 

Kíváncsi vagy, hogy a világítás megtanulása után mi a következő lépés egy hatékony és sikeres fotós bizniszhez? Olvasd el a „Mi a titka a jó fotós workflownak? Hogyan legyél profi és gyors is egyszerre?” blog cikkünket!

Share This